Czy kable światłowodowe można ze sobą łączyć?
Łączenie ze sobą kabli światłowodowych jest możliwe, jednak wymaga od instalatorów wyjątkowej staranności i dbałości o detale. Przecinanie i łączenie światłowodów nie bez powodu uważane jest za jeden z najtrudniejszych etapów prac instalatorskich. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak prawidłowo połączyć ze sobą kable światłowodowe, więc jeżeli zastanawiasz się, jak to zrobić – zapraszamy do lektury!
Łączenie kabli światłowodowych krok po kroku
Ze względu na to, że prawidłowe połączenie ze sobą kabli światłowodowych jest zadaniem wyjątkowo wymagającym, trzeba się do niego dobrze przygotować. Przede wszystkim ważne jest, aby wyposażyć się w niezbędne narzędzia oraz starannie oczyścić stanowisko pracy ze wszelkich zabrudzeń. Następnie należy:
1. Zdjąć powłoki kabla przy użyciu strippera, aż średnica kabla będzie wynosić 125 mikrometrów.
2. Oczyścić włókno z zabrudzeń (np. żelu tłumiącego drgania czy resztek powłok), stosując w tym celu alkohol izopropylowy oraz chusteczki bezpyłowe.
3. Przeciąć włókno w wybranym miejscu, wykorzystując do tego specjalną obcinarkę do włókien światłowodowych.
4. Przecięte włókna mogą być łączone różnymi sposobami (np. spawarką, złączami mechanicznymi albo przez zastosowanie techniki wklejania i polerowania złącz).
5. Odpowiednie zabezpieczenie miejsc łączenia światłowodów (np. przez użycie specjalnych puszek).
Jak prawidłowo przeciąć włókno światłowodowe?
Aby przeciąć włókno światłowodowe, niezbędna jest specjalna obcinarka. Narzędzie to jest przeznaczone do cięcia kabli światłowodowych i cechuje się wyjątkową precyzją. Obcinarka tego typu tak naprawdę nie obcina, a jedynie zaznacza miejsce, w którym włókno ma zostać złamane. Jest wyposażona w ostrze, które w odpowiednim miejscu tworzy na włóknie światłowodowym rysę. Będzie ona krawędzią łamania. Włókno tnie się poprzez wywieranie na nie siły gnącej. W ten sposób przełamuje się ono pod wpływem powstających naprężeń wewnętrznych. Podczas cięcia światłowodu należy pamiętać, żeby nie dociskać do niego zbyt mocno noża. Takie postępowanie może bowiem skutkować powstaniem mikropęknięć oraz zmętnieniem czoła włókna.