Do czego służy światłowód jednomodowy?
Zastosowanie światłowodów było prawdziwą rewolucją technologiczną, która zmieniła oblicze świata. Światłowody nazywane są technologią przyszłości, która gwarantuje najwyższą jakość i niezawodność transmisji danych. Po raz pierwszy użyto ich już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, choć prawdziwą sensacją stały się dopiero w momencie, kiedy opracowano technologię Internetu światłowodowego.
Czym tak właściwie jest światłowód?
Światłowód to przewód składający się z włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Jego najważniejszym elementem jest włókno szklane, gdyż to właśnie ono pełni funkcję medium transmisyjnego. Dane przesyłane są za pomocą fali świetlnej. Wiązka światła osiąga wielkie prędkości, dzięki czemu informacje są przesyłane bardzo szybko i bez zakłóceń. Wielką zaletą światłowodów jest fakt, iż na ich funkcjonowanie nie mają wpływu zmienne warunki atmosferyczne, dzięki czemu transmisja danych jest zawsze stabilna.
Czym charakteryzuje się światłowód jednomodowy?
Wyróżniamy dwa rodzaje światłowodów:
• światłowód jednomodowy,
• światłowód wielomodowy.
Liczba modów określa liczbę wiązek światła, które mogą przemieszczać się we wnętrzu konkretnego przewodu. Światłowód jednomodowy składa się ze stosunkowo małego rdzenia z włókna szklanego. Może on przekazywać tylko jedną wiązkę światła. Sygnał wytworzony przez laser półprzewodnikowy ulega zaledwie nieznacznym zniekształceniom. Fala świetlna rozchodzi się w nim prawie równolegle do osi światłowodu. Charakterystyczne dla tego typu światłowodów jest to, że wiązka świetlna nie odbija się od ścian płaszcza, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania optycznych wzmacniaczy przeznaczonych do przesyłania sygnału na znaczne odległości.
Do czego wykorzystywane są obecnie światłowody jednomodowe?
Największą zaletą światłowodów jednomodowych jest możliwość przesyłania danych na duże odległości, gdyż zapewniają one przekazywanie ich bez zniekształceń i tłumienia sygnału. Dzięki temu możliwe jest konstruowanie efektywnych systemów transmisyjnych dalekiego zasięgu. Obecnie światłowody jednomodowe o średnicy rdzenia od 8 do 10 mikrometrów oraz z płaszczem o średnicy 125 mikrometrów są powszechnie wykorzystywane w telekomunikacji. Cała nowoczesna globalna infrastruktura telekomunikacyjna opiera się na wysokiej jakości światłowodach jednomodowych. Z ich pomocą można bowiem stworzyć bardzo długie połączenia wyróżniające się dużą przepustowością. Sygnał może być przez nie przesyłany nawet na odległość 200 km bez konieczności użycia repeaterów. Z tego względu stosuje się je przede wszystkim do tworzenia niezawodnych łącz międzymiastowych, międzycentralowych oraz międzynarodowych.
Tego typu światłowody są stosowane także np. do: wykonywania sieci telekomunikacyjnych w elektrowniach, linii telekomunikacyjnych wzdłuż linii energetycznych, w systemach zdalnej kontroli i ostrzegania, w telewizji kablowej, w telekomunikacyjnych sieciach kolejowych, w rozgłośniach telewizyjnych, w komputerach, w pociskach sterowanych światłowodami, a także w okablowaniu samolotów czy statków.