Jak zbudowany jest kabel skrętkowy?

Kabel skrętkowy to rodzaj kabla sygnałowego, który wykorzystywany jest do przesyłania informacji w łączach telekomunikacyjnych i sieciach komputerowych. Jego nazwa wzięła się od angielskiego określenia tego typu kabla: twisted-pair cable. Z jego pomocą można przesyłać zarówno dane w postaci analogowej, jak i cyfrowej. W dzisiejszym świecie kable skrętkowe są zatem powszechnie stosowane w telefonii analogowej, a także w sieciach Ethernet. Najczęściej wykorzystuje się tego typu kable do tworzenia sieci komputerowych i połączeń pomiędzy komputerami a routerem. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak jest zbudowany kabel skrętkowy, koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy wpis!
Budowa kabla skrętkowego
Kable skrętkowe składają się z jednej albo więcej par skręconych ze sobą żył. Występują w dwóch wersjach: ekranowanej (STP) oraz nieekranowanej (UTP). Dzięki skręceniu żył wszelkie zakłócenia elektromagnetyczne oraz wzajemne (tzw. przesłuchy) są wyeliminowane. Taka budowa pozwala też zawęzić pasmo transmisyjne.
Co mówi o kablu skrętkowym jego nazwa?
Chociaż w języku potocznym kable skrętkowe nadal funkcjonują pod nazwami UTP i FTP, to ich nazewnictwo zmieniło się parę lat temu. Obecnie każdy kabel skrętkowy musi być opisany według zaleceń zawartych w normie ISO/IEC 11801:2002. W nowej nazwie zawarta jest informacja o tym, czy kabel jest nieekranowany (U), ekranowany folią (F), ekranowany siatką (S), czy ekranowany i folią, i siatką (SF).
Zasada tworzenia nowych nazw dla kabli skrętkowych nie jest trudna. Jej wzór to: xx/yTP, gdzie xx oznacza rodzaj ekranu wspólnego na skręconych parach, a y to rodzaj ekranu wokół każdej pary żył.
Jakie typy kabli skrętkowych wyróżniamy?
Kable skrętkowe dzielą się na kilka typów. Poniżej podajemy ich nowe nazwy:
• U/UTP – kable nieekranowane,
• F/UTP – kable, w których ośrodek kabla ekranowany jest folią aluminiową ułożoną warstwą metalu do wewnątrz z żyłą uziemiającą pod ekranem,
• U/FTP – kable, w których każda para ekranowana jest folią aluminiową ułożoną warstwą metalu na zewnątrz, a drut CuSn jest zastosowany jako wspólna żyła uziemiająca,
• F/FTP – kable, w których każda para ekranowana jest folią aluminiową ułożoną warstwą metalu na zewnątrz, drut CuSn użyty jest jako wspólna żyła uziemiająca, a dodatkowo na ośrodku zastosowany jest wspólny ekran wykonany z folii aluminiowej ułożonej metalem do wewnątrz,
• S/FTP – kable, w których każda para ekranowana jest folią aluminiową ułożoną warstwą metalu na zewnątrz, a ośrodek kabla ekranowany jest oplotem z drutów CuSn.