W jakich typach występują kable typu skrętka?
Kabel skrętkowy w języku potocznym nazywany jest skrętką. Tego typu przewody sygnałowe składają się z jednej lub większej liczby par kabli, które są ze sobą ściśle skręcone. Taka budowa ma na celu wyeliminowanie zakłóceń elektromagnetycznych i zakłóceń wzajemnych, czyli tzw. przesłuchów. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, w jakich typach połączeń stosuje się takie kable i jakie są ich największe zalety.
Czym tak właściwie jest kabel skrętkowy i jakie są jego rodzaje?
Kable skrętkowe to jeden z rodzajów kabli sygnałowych wykorzystywanych do przesyłania informacji w łączach telekomunikacyjnych, a także w sieciach komputerowych. Swoją nazwę zawdzięczają specyficznej budowie – składają się bowiem z jednej albo więcej par skręconych ze sobą żył. Dzięki temu wszelkie wpływy zakłóceń elektromagnetycznych i zakłóceń wzajemnych są wyeliminowane.
Wyróżniamy kilka rodzajów skrętek komputerowych: skrętki nieekranowane, skrętki foliowane, skrętki z każdą parą w osobnym ekranie z folii, skrętki z każdą parą w osobnym ekranie z folii dodatkowo w ekranie z folii, skrętki ekranowane folią oraz siatką, skrętki z każdą parą foliowaną dodatkowo w ekranie siatkowym oraz skrętki z każdą parą foliowaną dodatkowo w ekranie z folii oraz siatki. W zależności od tego, jakiej klasy jest dany kabel, może być stosowany do różnych typów połączeń.
Do jakich połączeń służą kable typu skrętka poszczególnych klas?
Kable skrętkowe klasy A są przeznaczone do realizacji usług telefonicznych. Te z klasy B wykorzystuje się do wykonywania okablowania dla aplikacji głosowych i usług terminalowych. Klasa C to kable skrętkowe przeznaczone do protokołów ze średnią szybkością bitową i Ethernetu 10Base-T. Kable zaklasyfikowane do klasy D są stworzone dla protokołów z dużą szybkością bitową. Do protokołów z bardzo dużą szybkością bitową powinno się stosować kable z klasy E. Kable z klasy F zostały stworzone z myślą o protokołach przyszłościowych, transmisji wideo wysokiej jakości oraz współdzieleniu aplikacyjnym kabla (3-play).